تبلیغات
انجمن علمی مهندسی جوش دانشگاه علامه نایینی - عیوب
انجمن علمی مهندسی جوش دانشگاه علامه نایینی
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
امتیاز شما نسبت به این وبلاگ چطوریه؟
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

جستجو


وصیت شهدا
وصیت شهدا
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
فرج پرش ابزار پرش به بالا روز شمار
ابزار های نایت اسکین دیكشنری آپلود
آی پی
ابر برچسب ها
ارسال شده در پنجشنبه 30 آبان 1392 ساعت 03:52 ب.ظ توسط مهندس مصطفی بیرانوند

براى برطرف نمودن عیوبى مانند کیفیت پایین فلز جوش از لحاظ مکانیکى و اکسید شدن آن همچنین ناپایدارى قوس در سال 1905 یک صنعتگر سوئدى بنامOscar  Kjellberg   الکترود فلزى پوشش دار را اختراع نمود. پوشش این الکترود را مخلوطى از مواد معدنى مختلف از جمله آهک تشکیل مى داد که قادر بود با تولید گاز و ایجاد سرباره، مذاب حاصل از ذوب الکترود را در مقابل آثار نامطلوب تماس با هوا محافظت نماید. علاوه بر این، پوشش الکترود باعث پایدارى قوس الکتریکى و یکنواخت شدن جوش مى گردید. پس از سال 1905 با اختراع الکترود پوشش دار، صنعت این امکان را یافت تا جوش هایى با استحکام معادل فلز پایه بوجود آورد.

در جریان جنگ‌های جهانی اول و دوم، جوشکاری پیشرفت زیادی کرد. احتیاجات بشر به‌اتصالات مدرن، سبک، محکم و مقاوم در سال‌های اخیر و مخصوصاً بیست سال اخیر، سبب توسعهٔ سریع این فن شده‌است.

·         در سال 1930 به طور همزمان در آمریکا و اتحاد جماهیر شوروى سابق تحقیقاتى براى مخفى ساختن قوس الکتریکى و دست یابى به قوسى پایدار صورت گرفت که نتیجه آن اختراع جوشکارى زیر پودرى بود اما نه به شکل امروزى بلکه با استفاده از الکترود کربن؛ در حدود سال 1935 این روش تقریبا به شکل امروزى خود در آمد و تبدیل به روشى مناسب از لحاظ اقتصادى براى جوشکارى شد.

·         در جنگ جهانى اول پس از جوش خوردن ترکش هاى ناشى از متلاشى شدن گلوله توپ به بدنه جنگ افزار ها فرآیند جوشکارى انفجارى کشف شد. در سال 1994 L.R.Calr این فرایند را بر روى آلیاژ برنج به کمک مواد منفجره قوى آزمایش کرد. در سال 1960 Dupont اطلاعات بدست آمده تجربى این فرآیند را به صورت بین المللى ثبت کرد و در سال 1962صنعت روکش دهى انفجارى را به صورت تجارى در تولید سکه هاى سه لایه براى دولت آمریکا در آورد.

·         در سال 1950 بطور همزمان در کشورهاى آمریکا و آلمان غربى جوشکارى پرتو الکترونى(EBW) توسعه یافت.

·         اولین لیزر جهان توسط تئودور مایمن اختراع گردید و از یاقوت در آن استفاده شده بود در سال 1962 پروفسور على جوان اولین لیزر گازى را به جهانیان معرفى نمود و بعدها نوع سوم وچهارم لیزرها که لیزرهاى مایع و نیمه رسانا بودند اختراع شدند. در سال 1965 سیستمهاى متنوع لیزرى به منظور جوشهاى مدارهاى الکتریکى وداخل محفظه هاى خلاء ، و همچنین در سایر کاربردهاى تخصصى که در آنها تکنولوژى هاى مرسوم قادر به ایجاد اتصالات مطمئن نمى باشند ، توسعه داده شده است .

·         شاید بتوان گفت جدید ترین روش جوشکارى فرآیند جوشکارى اصطکاکى اغتشاشى باشد.جوشکاری اصطکاکى اغتشاشى برای اولین بار برای آلیاژهای AL ابداع گشت و یک روش جوش کاری حالت جامد است . این روش در سال 1991 توسط انستیتو جهانى جوش و اتصالات  (TWI)در کمبریج  تحت عنوان روش FSW Friction Stir Welding)) به صنعت دنیا معرفى شد. مزیت عمده این روش جوشکارى موادى بود که اتصال آنها به وسیله فرآیند هاى دیگر ممکن نبو د. امروز برخى از کشورها از جمله آمریکا، ژاپن و استرالیا این فرآیند را براى تولیدات تجارى خود به کار مى برند.

 موضوع : WELDING , 


جاوا اسكریپت