تبلیغات
انجمن علمی مهندسی جوش دانشگاه علامه نایینی - جوش پذیری چدن ها
انجمن علمی مهندسی جوش دانشگاه علامه نایینی
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
امتیاز شما نسبت به این وبلاگ چطوریه؟
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

جستجو


وصیت شهدا
وصیت شهدا
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
فرج پرش ابزار پرش به بالا روز شمار
ابزار های نایت اسکین دیكشنری آپلود
آی پی
ابر برچسب ها
ارسال شده در پنجشنبه 30 آبان 1392 ساعت 03:40 ب.ظ توسط مهندس مصطفی بیرانوند
                                 
چدنها در مقایسه با فولادهای كربنی دارای قابلیت جوشكاری كم و محدود تری هستند . در میان چدن ها ، چدن با گرافیت كروی بهترین جوشپذیری را دارا است و بعد از آن چدن چكش خوار قرار دارد . جوشكاری چدن خاكستری به مهرت و توجه ویژه نیاز دارد و چدن خاكستری را به دشواری زیاد می توان جوشكاری كرد .
با این ملاحظات دامنه جوشكاری چدنها بسیار محدود می شود و صرفا به تعمیر و اصلاح قطعات ریخته شده و قطعات فرسوده و شكسته شده منحصر می گردد .

علت های جوش پذیری محدود چدن ها :

- بعلت زیادی كربن در فلز مبنا ، سیكل جوشكاری باعث ایجاد كاربیدهایی در منطقه فلز جوش و تشكیل فاز مارتنزیت پركربن در منطقه متاثر از حرارت HAZ میشود . هردوی این ریز ساختار ها شكننده بوده و باعث ایجاد ترك در حین جوشكاری و یا بعد از آن می شود . این مطلب در مورد تمامی چدن ها مصداق دارد .
- به علت ضعف چقرمگی ، چدن ها قابلیت تغییر شكل پلاستیكی را ندارند و از این رو نمی توانند تنش های حرارتی ایجاد شده جوشكاری را تحمل كنند . هرچه نرمی چدن بهبود یافته باشد احتمال ترك خوردگی آن كاهش می یابد . لذا چدن چكش خوار و چدن با گرافیت كروی كمتر از چدن خاكستری ترك خواهند خورد .

با توجه به عامل اول شكنندگی منطقه HAZ به میزان و سهولت حل شدن گرافیت در آستنیت در حین جوشكاری بستگی پیدا میكند . در مورد چدن خاكستری كه دارای پولك های گرافیتی با سطح رویه نسبتا وسیعی می باشند ، انحلال این نوع گرافیت در آستنیت به سهولت انجام می شود . در حالیكه در مورد چدن با گرافیت كروی ، چون نسبت حجم رویه به حجم كره گرافیت كم می باشد بنابراین مقدار گرافیت كمتری در آستنیت حل میگردد و در نتیجه كاربید های درشت كمتری و مارتنزیت كم كربن تری در منطقه HAZ تشكیل میشود . این مطلب گواه دیگری بر قابلیت بهتر جوش پذیری چدن با گرافیت كروی در مقایسه با سایر انواع چدن ها ست .
برای اجتناب از تمایل منطقه حرارت پذیرفته به ترك خوردن لازم است كه قطعه چدنی را در موقع جوشكاری با قوس برقی با انرژی حرارتی كم جوشكاری نمود . زیرا این روش باعث كاهش پهنای منطقه سخت و شكننده كنار فلز جوش می شود . برای غلبه بر سختی و تردی منطقه حرارت پذیرفته اعمال تدابیری نظیر پیش گرمایش و خنك كردن تدریجی قطعه جوشكاری شده ضرورت دارد .
در مورد جوشكاری چدن با قوس برقی دامنه درجه حرارت پیش گرم از درجه حرارت محیط كارگاه تا 300 درجه سانتی گراد توصیه میشود . این حرارت برای جوشكاری با استیلن در محدوده 450-650 درجه سانتی گراد قرار دارد . چدن خاكستری به حرارت پیش گرم بیشتری زیادتری و چدن با گرافیت كروی و چدن چكش خوار به درجه حرارت پیشگرم كمتری نیاز دارند. درجه حرارت پیش گرم و محدوده آن به نوع چدن ، اندازه قطعه ، روش جوشكاری ، نوع الكترود و مقدار فلز جوشی كه باید رسوب داده شود بستگی پیدا میكند .
در مورد قطعات حساس ریختگری چدنی ، درست پس از خاتمه جوشكاری عملیات تنش زدایی از طریق حرارت دهی قطعه تا حدود 600 درجه سانتی گراد و نگهداری در این حرارت بمدت كافی صورت می پذیرد.


تهیه کننده : یونس عسکری

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم دی 1384ساعت 3:16  توسط یونس عسکری |  2 نظر


انستیتو پاتن در سال 1934 میلادی پایه ریزی و تأسیس شد . این انستیتو یكی از بزرگترین مراكز تحقیقاتی و در زمینه جوش در دنیا می باشد. انستیتو پاتن به صورت كلی دارای مراكز چند منظوره علمی – تحقیقاتی ؛ مجتمع تكنیكی در زمینه تحقیقات بنیادی و كاربردی در زمینه جوش و تكنولوژی های مرتبط ؛ مركز توسعه تكنولوژی جوش ؛ سیستمهای كنترلی و تجهیزات ؛ تحلیل سازه های جوشكاری و اتصالات ؛ مركز مواد و متالورژی ؛ مركز آموزش و كنترل كیفیت و تستهای غیر مخرب و بازرسی جوش می باشد . پروفسور بوریس یوگنوویچ پاتن ؛ كه علاوه بر سمت ریاست مركز جوش پاتن به عنوان دانشمند و مردعلمی این مركز می باشد ؛ تحقیقات گسترده ای در حوزه تئوری و تجربی جوشكاری انجام داده اند و نقش مهمی در پیشرفت شاخه های مختلف این علوم مانند : خواص فیزیكی قوس الكتریكی ؛ پلاسمای كم درجه ؛ تبدیلات انرژی در متدهای مختلف جوشكاری ؛ ذوب و انجماد فلزات ؛ شیمی فیزیك و هیدرودینامیك جوشكاری و پروسه های متالورژیكی ؛ پروسه های تبخیر و میعان در حالت خلاء ؛ تحلیل استحكام سازه های جوشكاری تحت بارهای مختلف ؛ مواد و تجهیزات ؛ گسترش قابلیت جوشكاری سازه های مختلف فلزی بر مبنای سهولت و تداوم جوشكاری این سازه ها و توسعه تكنولوژی های مختلف جوشكاری در ابن راستا و مباحث متعدد دیگر كه باعث تولد تكنولوژی ها و تكنیكهای متعدد در زمینه جوشكاری ؛ تجهیزات و مواد گردیدند .
انیستیتوی جوشكاری الكتریكی پاتون وابسته به آكادمی علوم اكراین در حال حاضر از بزرگترین مراكز تحقیق و نوسعه C&D حهان در زمینه جوشكاری می باشد كه در سال 1934 توسط آكادمسین ، پرفسور ای.او. پاتون تأسیس گردیده است. فعالیت های انیستیتو ابداع و تولید مواد جدید جوشكاری و توسعه تكنولوژی های تازه جوشكاری می باشد و علاوه بر آن با دانشكده جوشكاری دانشگاه پلی تكنیك كیف و سایر مراكز آموزشی دیگر همكاری داشته و نیز به تحقیق و تفحص در این رشته مهم صنعتی می پردازد.
انیستیتو جوش پاتون در حال حاضر مجموعه ای از موسسات تحقیقاتی ، طراحی ، آموزشی ، واحد های نیمه صنعتی و مهندسی است و این انیستیتو عضو آكادمی علوم اكراین می باشد و رئیس این انیستیتو یعنی آقای آكادمسین پاتون در عین حال رئیس آكادمی علوم اكراین نیز هستند. انیستیتو جوش پاتون یادگار های صنعتی بسیار مهمی در جمهوری اكراین بجا گذاشته است.
این موسسه در حال حاضر دارای حدود 5000 نفر پرسنل می باشد كه متشكل از 400 نفر پروفسور و بیش از 1000 نفر دكتر و بیش از 2500 نفر مهندس می باشد كه 1900 نفر در بخش تحقیقاتی آن فعالیت دارند.
علاوه بر اعضاء هیئت علمی بیش از 2000 نفر كارمند این انیستیتو شاغل در دفتر طراحی ، فنی و كارخانجات تولیدی آزمایشی شامل كارخانه جوشكاری و تجهیزات حرارتی، كارخانه مواد مصرفی جوشكاری، كارخانه تكنولوژی های جدید و همچنین دفتر ویژه طراحی ، فنی با تولیدات آزمایشی در زمینه جوشكاری انفجاری و عملیات سازه ای می باشد.
محدوده فعا لیت های انیستیتو پاتون از اعماق اقیانوسها تا اوج فضا را در بر می گیرد.این موسسه با بیش از66 سال قدمت و كسب اعتبار جهانی ، ثابت كرده است كه فرایند جوشكاری سهم مهمی در ارتقای صنعتی كشور ها داشته و خواهد داشت. دامنه فعالیت های انیستیتو از تولید الكترودهای جوش دستی تا ساخت دستگاههای جوشكاری سربه سر مقاومتی از یك طرف و از انجام پوششهای محافظ مختلف تا تولید شمش های فلزات استراتژیك مانند تیتانیم گسترده است. مسائل و مشكلات انتقال یافته از صنعت به بخشهای مختلف این انیستیتو ارجاع گردیده كه توسط كارشناسان در سطح آزمایشگاهی ، در مراكز مربوطه علمی – فنی مورد تجزیه و بررسی قرار می گیرند. سپس در مرحله Pilot Plant مورد امتحان و بر حسب مورد اصلاحات لازمه را بعمل می آورند. پس از برطرف شدن مشكلات ، نتایج حاصله به صنعت منتقل می شود تا پس از اعمال نظرات تجربی صنعت كاران ، بتوانند به شكل تولید انبوه در خط تولید قرار بگیرند. این انیستیتو دارای یك مركز آموزشی و مراكز مهندسی مختلفی می باشد كه از جمله آنها:
1) مركز مهندسی جوشكاری فشاری و مقاومتی كه جوشكاری اصطكاكی ، حالت جامد ، مقاومتی و سربه سر (flash – butt ) و جوشكاری پلاستیك ها در این مركز انجام می شود.
2) مركز مهندسی روباتیك ، در زمینه اتوماسیون جوشكاری تحقیق می كند.
3) مركز مهندسی تكنولوژی لیزر.
4) مركز مهندسی الكترو اسلاگ كه از جمله كاربردهای آن در بازسازی غلتكها و تولید شمش های بسیار بزرگ و تصفیه فلزات می باشد.
5) مركز مهندسی عملیات سطحی ( Surface Treatment ) كه در آن انواع فنون پوشش دهی مانند : پوشش در خلأ ، پوشش سد حرارتی ، پوشش بعنوان سخت كاری و پوشش انفجاری وجود دارد.
ساختاركلی موسسه شامل:
1- Experimental Design Division
2- Production Work Shop
3- Manufacture of Laboratories Equipments

محققین انیستیتو در زمینه فیزیك تخلیه الكتریكی Discharge Physics پلاسمای دمای پائین و الكترون بیم هایی با تمركز اشعه ای شدید، تبدیل انرژی به منظور تطبیق استفاده های آن در دستگاههای فنی و ذوب و انجماد فلزات ، شیمی ، فیزیك و هیدرو دینامیك جوشكاری و فرآیند های الكترو متالوژیكی ، فرآیند های تبخیر و چگالش در خلأ Condenstion ، فیزیك حالت جامد ، استحكام در فلزات و غیر فلزات همچنین تحقق در نظریه توسعه تجهیزات ویژه و سیستم های كنترل اتوماتیك این تجهیزات به پیشرفت های جدید دست یافته اند.
نتیجه حاصل از این تحقیقات توسط انیستیتو با پیوند تكنولوژی های مختلف صورت عمل به خود گرفته است. به عنوان مثال در جوشكاری اتوماتیك زیر پودری ، در جوشكاری با سرباره الكتریكی و الكتروگاز، جوشكاری جرقه ای لب به لب، جوشكاری رسوبی، جوشكاری ریزشی Deposition و همچنین در عملیات سطحی آلیاژ ها، منابع تغذیه ابتكاری و سیستم های كامپیوتری ، تكنولوژی جوشكاری در فضا، ذوب، رویه كاری ، جوشكاری مكانیزه و جوشكاری جرقه ای لب به لب در زیر آب ، تكنولوژی های جوش و برش مواد با پلاسما و باریكه های پر انرژی ، تكنولوژی تصفیه و ذوب مجدد با روش های سرباره الكتریكی ، قوس پلاسما و الكترون بیم ، تكنولوژی های ریخته گری بر اساس فرآیند های تصفیه كه در بالا به آن اشاره شد می باشد.
در سالهای اخیر گسترش قابل ملاحضه ای در ارتباطات بین المللی انیستیتو با انجمن های ملی جوشكاری و مراكز علمی آمریكا، انگلستان ، ژاپن، كره جنوبی ، آفریقای جنوبی و غیره بوجود آمده است. آزمایشگاهها و مراكز مشترك تأسیس گردیده و همكاری در انجام پروژه های بین المللی توسعه یافته است.
علاوه بر این انیستیتو پاتون موقعیت ممتاز خود را در میان كشورهای مشترك المنافع CIS حفظ نموده است . در سال 1992 جمهوری های بیلوروسی، ازبكستان قزاقستان و فدراسیون روسیه با اكراین موافقت نامه هایی در زمینه همكاری های علمی و فنی و تكنولوژی های وابسته با عنایت به نقش مهم علوم ،مهندس و تولید در زمینه جوشكاری ، لحیم كاری ، عملیات سطحی، برشكاری ، ذوب و رویه كاری های مخصوص و دیگر تكنولوژی های تولید و اتصال مواد منعقد نموده اند
انیستیتو پاتون فعالیت های تجاری گسترده ای با مراكز و شركت ها در بسیاری از كشور های جهان دارد . این فعالیت ها شامل اجازه تولید ، تكنولوژی های جدید، مواد و نمونه تجهیزات و همچنین انعقاد قرارداد انجام تحقیقات می باشد. این انیستیتو با بسیاری از مراكز مشترك صنعتی در اكراین و یا در كشور های دیگر همكاری می كند.
1- كمپانی Inter Turbin – Paton كه یك شركت سرمایه گذاری مشترك با هلند می باشد و عمدتاً بر روی ساخت و انتقال تكنولوژی پره های توربین ها به روش الكترون بیم مشغول فعالیت هستند.
2- كمپانی MC Dermmott آمریكا با انیستیتو پاتون همكاری می نماید. لیسانس تجهیزات جوشكاری سر به سر لوله ها را خریداری كرده و یك كمپانی دیگر آمریكایی نیز تكنولوژی جدید جوشكاری ریل را از انیستیتو پاتون خریداری نموده است. همچنین كمپانی مك دانل داگلاس با همكاری ناسا بر روی تكنولوژی و تست غیرمخرب سازه های فضایی تحقیق می كنند.
3-انیستیتو پاتون با TWI انگلیس یك شركت مشترك تأسیس نموده كه بر وی موضوعات مختلف در زمینه جوشكاری و پوشش ، اتوماسیون جوشكاری و غیره فعالیت می كنند.
4- انیستیتو پاتون بیش از 25 سال است كه با DVS آلمان همكاری داشته و اخیراً بر روی آموزش و صدور گواهینامه جوشكاران و همچنین تائید محصولات جوشكری نیز توافق حاصل نموده اند و با كمپانب های مستر گربشام ، روتن مایر و مان آلمان نیز همكاری و قرارداد دارند.
5- با انیستیتو جوشكاری فرانسه و مركز تحقیقاتی ملی فرانسه C..N.R.S و كمپانی فرام اتوم Framatome بر روی تولید فولاد های خاص به روش الكترو بیم و رآكتور های هسته ای كار می كنند.
6- انیستیتو پاتون با شركت پرات اند ویتنی آمریكا یك مركز مركز مشترك بین المللی تشكیل داده اند كه روی فنون پوشش دهی خصوصاً در زمینه دانش فنی اشعه الكترونی Electron Beam تحقیقات مشترك دارند. همچنین این انیستیتو با كشور های فنلاند ، ژاپن، كره جنوبی، چین، اسپانیا، آرژانتین، كانادا، بلژیك و چند كشور دیگر نیز همكاری فعال دارد.
كانادا، بلژیك و چند كشور دیگر نیز همكاری فعال دارد.
7- جوشكاری با جریان فركانس بالا High Frequency Currrent Welding كه به صورت پروژه مشترك با كشور چین در جوشكاری لوله ها در حال انجام می باشد.
8- جوشكاری مقاومتی سر به سر Flash – butt Weldig به صورت پروژه مشترك با كشور هلند انجام می گیرد. در این نوع جوشكاری الكترود پایه یا سیم جوش وجود ندارد و ساختمان محل جوش خیلی شبیه فلز پایه است و آنجا كه لازم باشد تمام خواص فلز پایه حفظ شود از این نوع جوشكاری استفاده می شود. سرعت جوشكاری بالاست و حدود 3 الی 4 برابر جوشكاری نفوذی است و برای فولاد های ابزار نیز مصرف می شود كه مشابه آن در دنیا وجود ندارد.


موضوع : WELDING , 


جاوا اسكریپت